مقایسه بین زلزله ایران و ژاپن


پس از فاجعه سونامی و بعد از آنکه خواندیم و شنیدیم که چطور وقتی برق شهر قطع شد مردم حاضر در سوپر مارکتها و فروشگاههای بزرگ به آرامی و در تاریکی همه چیزهایی را که در سبد خریدشان قرار داده بودند سر جایشان برگرداندند و به آرامی از فروشگاهها خارج شدند.

چیزی نگذشت که تمیزی و نظم کمپ های مردم سیل زده که توی ورزشگاههای شهر بنا شده بود توجه همه را جلب کرد، بعد دیدیم که مسئولان شهر جلوی مردم سجده میکنند و معذرت میخواهند بخاطر اینکه سونامی شده و ما نتوانستیم بهتر از این از شما مراقبت کنیم.
چیزی نگذشت که عکس مدارس صحرایی شهر فوکوشیما منتشر شد ! با نهایت شرمندگی سالن ورزشی رو پارتیشن زده بودند و بصورت کلاسهای مجزا با حداکثر ۱۵ دانش آموز در آورده بودند. نکته اش هم اینکه همه کلاسها یه ال سی دی ۳۲اینچی داشت. وزیر آموزش و پرورششان هم توی رسانه ها ضمن کلی عذرخواهی قول داد که بزودی حداقل امکانات را برای دانش آموزان مهیا خواهد کرد. یعنی این چیزها را تازه زیر حداقل میدانند! محاسبه کنید حداکثر را.
بعدها هم هم مطلع شدیم که پیرمردهای ژاپنی سپاه مهندسین پیر تشکیل داده اند و داوطلب اینکه بروند فوکوشیما و در مهار نیروگاه کمک کنند تا جوانترها در معرض تشعشعات نیروگاه و مرگ قرار نگیرند! چرا؟ چون نسبت به جوانها کمتر از عمرشان باقی مانده و اثرات ناگوار رادیواکتیو زمان کمتری در کشورشان باقی خواهد ماند و خودشان هم زمان کمتری رنج و دردش را تحمل خواهند کرد!همینقدرمنطقی و بشر دوستانه.
و جدیدترین خبر اینکه :
بازگرداندن میلیاردها ین به دولت پس از سونامی:
به گزارش خبرگزاری آلمان، مردم ژاپن، که در ماههای گذشته، بحران سیل، سونامی و نشت مواد رادیواکتیو را پشت سر گذاشته‌اند، بیش از سه و نیم میلیارد ین (بیش از ۴۵ میلیون دلار) پول را که در مناطق سیل زده یافته اند به دولت بازگردانده اند. همچنین ۵۷۰۰ گاوصندوق پیدا شده پس از سیل که حاوی بیش از دو میلیارد ین بوده، به دولت داده شده است.
سخنگوی پلیس ژاپن اعلام کرد مردم و داوطلبان همچنان کیف پولهای پیدا شده را تحویل میدهند و تاکنون ۹۶ درصد مبالغ پیدا شده، به صاحبانشان بازگردانده شده است
و اما در ایران ما پس از اینکه زمین‌لرزه ی ۶٫۶ ریشتری شهرستان بم در ۵ دی ۱۳۸۲ را با بیش از 26.000 کشته و 30.000 مجروح پشت سر گذاشتیم هنوز می توان آثار سرقت، سوء استفاده و نامردمی های یک عده سودجو و تبهکار را بیاد آورد. بطوریکه بقول مجتبی رحماندوست (عضو کمیسیون اجتماعی مجلس) : در زلزله بم حتی شاهد سرقت اعضای بدن فوت‌شدگان بودیم !
براستی این روایت تلخ را چگونه میتوان توصیف کرد ؟!...چراکه امروز هم همین مصیبت دارد دامنگیر هموطنان داغدار آذری ما می شود و به نوعی همین تراژدی ناجوانمردانه در حال تکرار است :

در شرایطی که امنیت نسبی در مناطق زلزله زده آذربایجان وجود دارد اما به نظر می رسد برخی افراد یا باندهای تبهکار آرام آرام به سمت این مناطق راه افتاده اند و با رویکردی غیرانسانی، از شرایط سوء استفاده می کنند. یک امدادگر هلال احمر که نخواست نامش فاش شود به خبرنگار عصرایران گفت که روز چهارشنبه، یک کامیون حامل چادرهای گرانقیمت که برای زلزله زدگان ارسال شده بود، توسط افراد ناشناس در ورزقان به سرقت رفت. تا لحظه مخابره این خبر، اطلاعی از اینکه نیروهای امنیتی توانسته اند این کامیون را پیدا کند یا خیر، در دست نیست. و همچنین برخی افراد در منطقه پیدا شده اند که کار خرید و فروش چادر و اقلام امدادی را با قیمت های بالا انجام می دهند که به نظر می رسد این موضوع نیازمند رسیدگی فوری امنیتی است.
ایکاش اندکی به وجدانهایمان رجوع می کردیم و هر چند نمی توانستیم باری از دوش این مصیبت زدگان برداریم چوبی لای چرخشان نمی گذاشتیم، امنیت را ازشان سلب نمی کردیم و کامشان را از این که هست تلخ تر نمی کردیم و بالاتر از همه چنین زشتی هایی را بنام ایرانیان نوعدوست ثبت نمی کردیم. حَـیّ عَلى خیر العمـل ...


منبع :پرشین استار

/ 1 نظر / 335 بازدید
لحظه های شاد

سلام من ادمین سایت لحظه های شادم.از وبلاگت خوشم اومدو لینکت کردم اگه دوست داشتی لینکت تو سایتم همیشه بمونه منو به اسم لحظه های شاد لینک کن.اگر تا 24 ساعت لینک نکنید سایتم خودکار لینکتون رو پاک میکنه.برای تایید لینک سایتتون بعد از اینکه منو لینک کردید بیاد تو سایتم و تو قسمت لینک .لینک سایتتون رو بزارید و روش کلیک کنید.تا تایید بشه.راستی سایتم یه شبکه اجتمایی هستش که بازدید کننده زیاد داره .فکر کنم این همکاری باعث زیاد تر شدن بازدید های جفتمون بشه.روز خوش