اسپین دکترها

  • پخش عمدی و «هدف گیری شده» اخبار شناور، نیمه اشتباه یا حتی کاملا دروغ تا بتوانند واکنش یک گروه یا مردم یک منطقه یا کشور را ارزیابی کنند و یا اینکه روی مردم تاثیر بگذارند و حتی الامکان نظر ایشان را به نفع "کارفرما" عوض کنند.

به عنوان مثال وقتی دولتی بخواهد قانون مهمی را که پیامد های کلان برای مردم و جامعه خواهد داشت در مجلس به تصویب برساند و در مورد واکنش مردم در این رابطه شک داشته باشد، توجیه‌گران اخبار «شناوری» را در مورد قانون مربوطه با روش ویژه ای به گوش رسانه‌ها می‌رسانند. پس از پخش خبر، کارشناسان واکنش جامعه را سنجیده و به دولت گزارش می‌کنند. اگر واکنش رسانه‌ها و جامعه منفی باشد دولت موجودیت چنین طرح یا قانونی را (به خصوص در دورانی که انتخاباتی در پیش باشد) تکذیب می‌کند.

  • درست جلوه دادن مقاصد سازمان، فرد یا دولت کارفرما (مثلاً برای آغاز یک جنگ یا یک درگیری اقتصادی افراد حقیقی یا حقوقی)
  • روحیه سازی مردم و آماده ساختن جامعه یا جوامع برای مقاصد انتخاباتی، اقتصادی یا نظامی کارفرما
  • صحنه سازی برای فیلم یا عکس برداری مطابق خواست کارفرما (ر.ک. به فیلم‌های مستند خبری جنگ اول خلیج توسط بوش پدر...) اردک‌های آغشته به نفت خام در ساحل دریا یا پرندگان مرده آلوده به نفت در ساحل آبهای خلیج فارس یا گزارش‌های «دردناک» دخترکی (بعدا فاش شد که او دختر سفیر کویت در آمریکا است) در باره قتل عام کودکان در بیمارستان‌های کویت. (همه این اخبار جعلی توسط برخی مطبوعات آمریکایی، هرچند دیرهنگام، ولی عاقبت افشاء شدند). فیلم خبری در تلویزیونهای اروپا و آمریکا در رابطه با شادی و پایکوبی مردم فلسطینی پس از ماجرای حملات ۱۱ سپتامبر و نابودی برج‌های دوقلو در همین راستا بود که چند سال پیش بوسیله رسانه‌های اروپایی برملا شد. یک سازمان "خبر چرخان" صحنه هایی از یک مجلس شادمانی (عروسی؟) را با مهارت بسیار کنار هم مونتاژ کرده بود تا "شادی" فلسطینی‌ها را پس از نابودی برج‌های دوقلو نشان بدهد. این فیلم به اصطلاح "خبری" را تمامی تلویزیونهای غرب با تفاسیر خشم آلود پخش کردند.

تمامی این رسواییهای "خبررسانی" دستکاری شده که در مقطع زمانی خاص و انتشار، موفقیت بزرگی برای "کارفرما" محسوب میشدند، بسیار دیر برملا شدند و به همین خاطر علاقه جوامع غربی در رابطه با جعلی بودن آنها و ابراز احساسات منفی مردم بسیار اندک بود.

دولت آمریکا سالانه مبلغی بیش از ۲٫۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ دلار (دو میلیارد و پانصد میلیون) هزینه عملیات اسپین دکترها می‌کند. (ر. ک. هفته نامه سیاسی «اشپیگل» آلمان/ شماره ۳۱ سال ۲۰۰۶ صفحه ۷۲)

معروف‌ترین اسپین دکترها

Edward Bernays، خواهر زاده زیگموند فروید به عنوان اولین اسپین دکتر آمریکایی شناخته می‌شود.

منابع

مقالات انگلیسی و آلمانی همین مقاله در ویکی‌پدیا

/ 0 نظر / 65 بازدید