تفکر مثبت در خانواده

-         من نمی توانم آن کار را انجام بدهم .

-         پاسخ والدین : عزیزم باز هم وقت بگذار و سعی کن ، من به تو اطمینان دارم .

-         زهرا ، من را دوست ندارد.

-     پاسخ والدین : می دانم زهرا احساس تو را نادیده گرفت و تو ناراحت شدی . می دانم که می خواستی او تو را دوست داشته باشد . اما به خاطر داشته باش که تو دوست داشتنی هستی ، مهم نیست که دیگران چه نظری دارند .

 چنین گفتگوهایی ، تفکر مثبت و اعتماد به نفس را در کودکان پایه ریزی می کند .متأسفانه این موضوعات تا کنون در برنامه درسی دانش آموزان قرار نگرفته است . اما کتاب های خوبی در زمینه مثبت نگری برای کودکان و همچنین بزرگسالان نوشته شده است . خواندن یک کتاب به همراه بچه ها ، روش خوبی برای شروع چنین مباحثی است . از این طریق با مطالعه داستان های زندگی افراد می توانید کاملاً تاثیر نگرش های مثبت را در زندگی واقعی به او آموزش دهید . الگو سازی تفکر مثبت ، موثرترین روش برای آموزش به فرزندانتان است .

بچه ها از شما یاد می گیرند که چگونه زندگی کنند ، بنابراین از همین حالا شروع کنید افکار خود را به طور مثبت بیان کنید .

مثلاً :" بچه ها امروز لوله آب ترکیده و نمی تونیم به گردش بریم ، پس بهتره تو خونه یه بازی دسته جمعی بکنیم . " اغلب والدین امیدوارند فرزندانشان دیدگاه مثبتی در زندگی داشته باشند ، درحالی که آن را شانسی تلقی می کنند . اما وقتی که این امر را در دست خود کنترل کنید و سعی داشته باشید افکار فرزندتان ، به مسیر مثبت هدایت شود ، نتایج درخشان آن را خواهید دید .

بچه ها باید ارزش ها را در خانه بیاموزند

یکی از مهمترین وظایف والدین ، کمک به فرزندان در شناخت ارزش های خانواده می باشد . بچه ها باید به آنچه که هستند ارج بگذارند ، نه آنچه که دارند . این مهمترین درس دوران کودکی است که نمی توان آن را یک روزه و یا حتی در طی یک سال آموزش داد ، این فرآیندی است که با تولد شروع می شود و در سراسر زندگی رشد می یابد .

بچه ها از سنین پایین (بدو کودکی ) جذب تماشای آگهی های تبلیغاتی می شوند ، آنها در جامعه ای رشد می کنند که ارزش ها نمادین هستند و اغلب موفقیت ها را در قالب مادی می بینند ، در اینجا وظایف والدین دشوارتر می شود ، چرا که می خواهند به فرزندان خود بیاموزند ، در زندگی چیزهایی مهمتر از یک جفت کفش کتانی گران قیمت نیز وجود دارد . والدین باید کاملاً به رفتار خود توجه کنند.

منبع : ویژه نامه پویا – شماره 5

/ 0 نظر / 17 بازدید